26 Niedziela Zwykła Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Niedziela 26 września Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Msze święte o godz. 9.00 i 10.30
Poniedziałek, środa i czwartek Msze święte o 18.30
Wtorek 9.00
Sobota 8.00

KATECHEZA
Sobota
14:00 dzieci pierwszokomunijne
15:00 grupa starsza
Niedziela
12:00 młodzież przed bierzmowaniem
12:00 grupa małych dzieci

Komunikat Rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji
na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

26 września 2021 roku

Drodzy Rodacy,
Decyzją Papieża Franciszka, w każdą ostatnią niedzielę września obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jak co roku Ojciec Święty kieruje do nas z tej okazji specjalne przesłanie. Tym razem nosi ono tytuł: „Ku stale rosnącemu «my»”. Już na samym początku orędzia Papież
wskazuje na to, co jest centralnym punktem jego refleksji: „Po zakończeniu kryzysu zdrowotnego najgorszą reakcją byłoby popadnięcie jeszcze bardziej w gorączkę konsumpcjonizmu i w nowe formy postaw samozachowawczego egoizmu. Daj Boże, aby w końcu nie było już innych», a tylko «my»” (Fratelli Tutti n. 35).
Choć papieskie orędzie skierowane jest do wszystkich ludzi dobrej woli, jeden rozdział został zaadresowany specjalnie do członków Kościoła Katolickiego. Czytamy w nim m.in. następujące słowa: „Boży Duch czyni nas zdolnymi do przyjęcia wszystkich, aby tworzyć komunię w różnorodności, zestrajając różnice, ale nigdy nie narzucając jednorodności, która depersonalizuje. W spotkaniu z odmiennością cudzoziemców, migrantów, uchodźców i w dialogu międzykulturowym, który może się z niego zrodzić, otrzymujemy możliwość wzrastania jako Kościół, możliwość wzajemnego ubogacania się. Każdy ochrzczony, gdziekolwiek by się nie znajdował, jest bowiem z mocy prawa członkiem lokalnej wspólnoty kościelnej, członkiem
jednego Kościoła, mieszkańcem jednego domu, członkiem jednej rodziny”.
Każda polska wspólnota we Francji jest miejscem, gdzie uczymy się ciągle na nowo jak być Kościołem, w którym nie ma „my” i „oni” ale tylko stale rosnące „my”. W skali całego kraju, od niemal 200 lat, to samo zadanie znajduje się w centrum działalności Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Dziś Polska Misja to 75 ośrodków duszpasterskich (w tym dwa nowe, erygowane w tym roku: w Ploërmel w Bretanii, oraz w Saint-Genis-Pouilly w diecezji Belley-Ars) i 222 punkty, gdzie odprawiana jest Msza św. W duszpasterstwo zaangażowanych jest 99 kapłanów, 57 sióstr zakonnych we współpracy z wszystkimi, którym leży na sercu dobro i rozwój duchowy naszych parafii. Za to wszystko powinniśmy dziś Panu Bogu podziękować.
Jednocześnie zwracam się do Was z prośbą o modlitwę, by nigdy nie brakło nam kapłanów gotowych podjąć wyzwanie posługi w duszpasterstwie emigracyjnym. Serdeczne „Bóg zapłać” za modlitwę i wszystkie ofiary złożone dziś (lub w inną niedzielę) z okazji dzisiejszego dnia Migranta i Uchodźcy. Serdecznie pozdrawiam wszystkich Rodaków i zapewniam o mojej pamięci w modlitwie.
Szczęść Boże!

Ks. Bogusław BRZYŚ, rektor

Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *